Postaw na kolej!
Transport kolejowy przeżywa w obecnym, nowoczesnym świecie swoisty renesans. Na nowo w wielu miejscach powstają szyny, projektowane są coraz szybsze i mniej hałaśliwe pociągi pasażerskie. W miastach rozumie się, że ten rodzaj zbiorowej komunikacji jest przyszłością i prawdopodobnie niedługo z coraz większą mocą będzie wypierać samochody, jeżeli zostanie dobrze zorganizowany. Dlaczego w gruncie rzeczy byłoby to korzystne dla społeczeństwa polskiego?
Korki, korki, korki…
Szczęśliwą osobą jest ten, kto nie zna poczucia bezsilności i zdenerwowania podczas stania w wielokilometrowych korkach tworzących się o strategicznych godzinach w każdym polskim dużym mieście. Ludzie dojeżdżający do oddalonej o dosłownie kilkanaście kilometrów pracy muszą liczyć się z potężną ilością straconego czasu. Jak można by temu zaradzić? Najlepiej jest zorganizować sprawną kolej, która zawoziłaby ludzi z obrzeży dużych miast do ścisłego centrum. Bezkolizyjność torów i duże możliwości przewozowe powodują, że jest to zdecydowanie lepszy środek transportu niż indywidualnie używany samochód. Pozwala zaoszczędzić bardzo wiele czasu, a także w istotny sposób odkorkowuje zatłoczone miejskie ulice. Wiele samorządowców już to rozumie i wkłada dużo energii, a przede wszystkim pieniędzy w budowę nowoczesnych sieci dojazdowych. Najważniejsza jest kwestia takiego wykorzystania dostępnego taboru, aby w pełni realizował stawiane tego typu inwestycji zadania.
Ekologia w czystej postaci
Pociąg to wprawdzie nie jest pojazd używający wody do napędu, ale jest zdecydowanie najbardziej ekologiczną formą przemieszczania się. Dlaczego? Dzieje się tak z prostej przyczyny: gdyby wszyscy pasażerowie pociągu przyjechali do pracy własnymi samochodami naprodukowaliby zdecydowanie większą ilość zanieczyszczeń niż pojedynczy pojazd, nawet o tak dużych gabarytach. Warto więc przesiadać się na linie kolejowe także z powodów środowiskowych: planetę mamy jedną, a powietrzem z przykrym dodatkiem smogu oddychają wszyscy.