/ 13 czerwca 2021

Krótka charakterystyka filmu “Ekspres polarny”

Film “Ekspres polarny” jest niezwykłą produkcją, ukazującą magię świąt w trochę inny sposób, wręcz dosłownie, ponieważ film ten przepełniony jest magią. Przepiękna animacja, którą zdecydowanie warto jest obejrzeć w święta.

Krótko o samym filmie

Jest to amerykański animowany film opowiadający świąteczną historię kilkuletniego chłopca. Jego światowa premiera odbyła się 21 października 2004 roku, natomiast w Polsce – 3 grudnia 2004 r. Film ten został nagrodzony w 2006 roku nagrodą Grammy, a także w 2005 roku otrzymał cztery nominacje: trzy do Oscara i jedną do Złotego Globu.

Fabuła

Film opowiada historię kilkuletniego Krzysia, któremu coraz trudniej, wraz z wiekiem, uwierzyć w istnienie Świętego Mikołaja. W noc Wigilii Bożego Narodzenia Krzyś próbuje zasnąć, jednak przeszkadza mu w tym bardzo silny odgłos, dochodzący zza dworu. Okazuje się, iż pod jego dom podjechał właśnie pociąg. Krzyś szybko wybiega z domu i dopytuje konduktora o cel trasy tegoż pociągu. Kiedy dowiaduje się, iż pociąg zmierza na Biegun Północny, Krzyś oczywiście nie wierzy, jednak po chwili decyduje się wsiąść do pociągu. W środku znajduje się już wiele radosnych dzieci, które bardzo cieszą się na spotkanie z Świętym Mikołajem. Pociąg okazuje się być przepełniony magią, jednak Krzyś wciąż usilnie nie potrafi uwierzyć. Droga na Biegun Północny sprawia wiele trudności, jednak kiedy dzieci docierają już na miejsce, wszystkim z nich udziela się niesamowita magia Świąt, również Krzysiowi, który właśnie w tym momencie zaczyna w nią wierzyć.

Bohaterowie filmu

W filmie jest tylko kilkoro głównych bohaterów:
– Krzyś – ośmioletni chłopiec, który nie potrafi uwierzyć w Świętego Mikołaja;
– Hania – miła dziewczynka, którą Krzyś spotyka w pociągu;
– Bartek – w większości scen bardzo smutny i przygnębiony chłopiec, którymi postanawiają się zaopiekować Krzyś wraz z Hanią;
– Konduktor – czuwa nad podróżą, rozwiązuje problemy i odpowiada na wszelkie pytania dzieci;
– Włóczęga – mężczyzna, którego spotyka Krzyś wdrapując się na dach pociągu.
Pozostali bohaterowie to postacie drugoplanowe, głównie inne dzieci w pociągu, elfy, kelnerzy czy sam Święty Mikołaj.

Author: