/ 14 czerwca 2021

Ciekawostki na temat pociągów

Współczesna era pociągów rozpoczęła się na początku XIX wieku, po wygaśnięciu pierwotnego patentu Jamesa Watta na stacjonarne maszyny parowe.

Obecnie 40% światowych ładunków przewożonych jest koleją i liczba ta rośnie z roku na rok.

James Watt, Oliver Evans, Matthew Murray, Richard Trevithick i George Stephenson byli pierwszymi pionierami w rozwoju pociągów. Ich innowacje doprowadziły do pojawienia się historii nowoczesnych pociągów.

Pierwsza amerykańska lokomotywa parowa została sprowadzona z Anglii w 1830 roku.

Pierwsza linia kolejowa w Wielkiej Brytanii została zbudowana między 1603 a październikiem 1604 roku jako zwykły “wagon”. Nowoczesne koleje pojawiły się w XIX wieku.

Pierwsze metro zostało zbudowane również w Londynie. Ta mała sieć tuneli miała problemy z dymem z silników parowych, ale jej popularność nigdy nie zmalała.

Głównymi producentami nowoczesnych pociągów są General Electric i EMD (Electro-Motive Diesel).

Wschodnie i zachodnie wybrzeża Ameryki Północnej zostały połączone z siecią kolejową 10 maja 1866 r. Ta linia kolejowa pozwoliła ludziom na podróżowanie z Nowego Jorku do Kalifornii w kilka dni, a nie tygodni czy miesięcy.

Wielki Kryzys lat 30-tych XX wieku prawie całkowicie zniszczył amerykański przemysł kolejowy.

Anglia ma obecnie ponad 15.000 km torów, z czego 1.4353 to pociągi osobowe. Linie te mają ponad 40.000 mostów i tuneli.

Najdłuższą podróż pociągiem można odbyć między Moskwą a Władywostokiem, korzystając z 9 297 km transsyberyjskiej linii kolejowej.

Grand Central Station w Nowym Jorku ma 44 perony pasażerskie.

Author: